Witamy na stronie ZW NSZZ Policjantów woj. pomorskiego
    |    
Dodano: czwartek, 05 kwiecień 2018   |   Kategoria: Inne aktualności   |   Przeczytano: 508

Policjanci skarżą się na warunki pracy i niskie płace. Związkowcy nie wykluczają protestu włoskiego. Ministerstwo zapowiada podwyżki

Skarżą się na niskie wynagrodzenia i kiepskie warunki pracy. Policyjni związkowcy - również z Pomorza - nie wykluczają protestu. - Brane pod uwagę są różne scenariusze, w tym protest włoski - mówi kom. Józef Partyka, przewodniczący lokalnych, policyjnych związkowców. 

Funkcjonariusze podkreślają, że w tej chwili wszystko „leży w rękach szefa resortu spraw wewnętrznych”. - Jeżeli minister Joachim Brudziński zdecyduje o podjęciu z nami rozmów do 14 kwietnia, odłożymy plany protestu. Jeżeli nie, zostanie zwołanie posiedzenie zarządu głównego, na którym podjęta zostanie ostateczna decyzja na temat kolejnych ruchów - mówi kom. Józef Partyka. 

Funkcjonariusz tłumaczy, że jeżeli doszłoby do protestu policjantów, mógłby zostać zastosowany tzw. protest włoski. - Oznaczałoby to, że policjanci wypełnialiby swoje obowiązki powoli, skrupulatnie, co niestety odbije się także na zwykłych obywatelach - tłumaczy kom. Partyka. Dodaje, że niewykluczone iż, np. policjanci na drogach stosowaliby wyłącznie pouczenia i nie wystawialiby mandatów. - Oczywiście pomijając drastyczne naruszenia przepisów - zaznacza. 

Czego konkretnie domagają się policjanci? Jak słyszymy od związkowców - problem dotyczy przede wszystkim wynagrodzeń. - Trzeba zaznaczyć, że problemy finansowe, z którymi obecnie boryka się policja, narastały w poprzednich latach. Obecny rząd musi sobie z nimi poradzić - mówi kom. Partyka. - Jakiś czas temu płace zostały „zamrożone”. Spowodowało to, że ta luka pomiędzy wynagrodzeniem policjanta, a tym co obecnie oferowane jest na rynku pracy, drastycznie się powiększyła, na niekorzyść funkcjonariuszy - dodaje.

Związkowcy podkreślają, że kwoty podwyżek, które zostały zaproponowane, są zbyt niskie, ponieważ pokrywają one zaledwie inflację. - Czyli ci funkcjonariusze, którzy dostaną podwyżkę od maja 2018 roku, są w punkcie wyjścia. Ci którzy podwyżek nie otrzymają - w ich budżecie domowym tak naprawdę pieniędzy jest mniej. Ta podwyżka to średnio suma ok. 150 złotych - mówi kom. Partyka. - W naszych postulatach natomiast znalazła się kwota 650 złotych. Moim zdaniem natomiast - jako przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa pomorskiego - powinna być to kwota nawet 1000 złotych - zaznacza funkcjonariusz. 

To jednak nie wszystko. Funkcjonariusze domagają się także np. pełnopłatnych zwolnień lekarskich. - Obietnic trzeba dotrzymywać. A te złożono jeszcze przed wyborami, kiedy mówiono, że po dojściu do władzy nowy rząd PiS zmieni ten system i funkcjonariusze będą mogli 30 dni w roku przebywać na tzw. L4, bez potrącenia w wypłacie - mówi kom. Partyka. Innym postulatem związkowców jest także wprowadzenia płatności za nadgodziny . - Jeżeli płace nie wzrosną, a warunki pracy się nie poprawią, wciąż będzie problem z wakatami w formacji - przewiduje szef pomorskich policyjnych związkowców. 

źródło: Dziennik Bałtycki

 

 

P O L E C A M Y
Serwis internetowy ZW NSZZ Policjantów woj. pomorskiego stosuje pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na umieszczanie plików na komputerze użytkownika w celu poprawnego funkcjonowania serwisu. Dalsze przeglądanie serwisu bez zmiany ustawień traktowane będzie jako zgoda na użycie plików cookies.
CMS: Joomla.